Jakimi sposobami można pozbyć się zaparć?
Zaparcia charakteryzują problemy z regularnym wypróżnianiem się. Osoby, które się z nimi zmagają, zwykle nie wypróżniają się przez kilka dni z rzędu. Poza tym często towarzyszą im też inne dolegliwości, takie jak np. bóle brzucha czy uczucie pełności jelit. Zaparcia mogą pojawiać się sporadycznie, ale zdarza się, że występują przewlekle, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Aby je wyeliminować, stosuje się różne metody. O tym, co pomaga na zaparcia, piszemy w dzisiejszym artykule.
Zmiana diety
Najważniejszą rolę w eliminacji problemów z zaparciami odgrywa zmiana stylu życia. Więcej ruchu, unikanie używek oraz wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych to podstawa, od której warto zacząć. By przeciwdziałać zaparciom, należy spożywać produkty bogate w błonnik, kiszonki czy produkty fermentowane, takie jak kefiry i maślanki. Dobrze też wzbogacić dietę w surowe owoce i warzywa, siemię lniane oraz pestki dyni i słonecznika.
Leczenie farmakologiczne
Ulgę przy zaparciach mogą przynosić różne napary ziołowe lub preparaty medyczne dostępne w aptekach. Niektóre z nich działają przeczyszczająco, a inne pobudzają perystaltykę jelit. Niemniej, warto pamiętać, że ich stosowanie, najlepiej konsultować z lekarzem. Trzeba mieć też świadomość, że takie preparaty mogą działać jedynie doraźnie, a nie długotrwale.
Hydrokolonoterapia
W eliminowaniu zaparć, skuteczne okazuje się oczyszczanie jelit z zalegających toksyn i złogów kałowych. Jednym z takich zabiegów jest hydrokolonoterapia. W Trójmieście płukanie jelita grubego wykonujemy w Centrum Zdrowia SANA. Usuwanie złogów poprzez hydrokolonoterapię polega na wprowadzeniu pod ciśnieniem wody do jelita grubego. W efekcie tego dochodzi do odklejania się kamieni kałowych, które następnie są wydalane z organizmu razem z wodą.