Na czym polega leczenie ozonem?
Ozonoterapia to jedna z metod wspomagania leczenia farmakologicznego pacjentów zmagających się m.in. z tarczycą, bólami stawów, trudno gojącymi się ranami, chorobami skóry, a nawet nowotworami. Ozon medyczny znajduje też zastosowanie w terapiach wspomagających odporność oraz eliminujących skutki chronicznego zmęczenia. Dzięki właściwościom dezynfekcyjnym ułatwia usuwanie bakterii, wirusów i grzybów, a ponadto dotlenia organizm nawet 16 razy skuteczniej niż tlen. Jak wygląda leczenie ozonem? Poniżej wyjaśniamy, jak działa ozonoterapia.
Jakie metody leczenia wykorzystuje się w ozonoterapii?
Leczenie ozonem w Gdańsku oferuje Centrum Zdrowia SANA. Ozonoterapeuci w prowadzonych przez siebie terapiach wykorzystują ozon medyczny w niewielkich stężeniach. Dostarczają go do organizmu pacjenta przy wykorzystaniu różnych metod. Do najskuteczniejszych z nich należy ozonoterapia dożylna. Polega ona na pobraniu od pacjenta określonej ilości krwi, a następnie poddaniu jej ozonowaniu. Po dotlenieniu krew ponownie jest podawana pacjentowi. Inną popularną metodą jest dojelitowa aplikacja ozonu, która znajduje zastosowaniu w leczeniu stanów zapalnych i schorzeń jelit. Ozon dostarczany jest również do organizmu poprzez iniekcje dotętnicze lub domięśniowe. Oprócz nich popularnością cieszą się także miejscowe aplikacje ozonu w postaci suchych kąpieli lub opatrunków.
Jak działa ozonoterapia?
Dostarczany do organizmu ozon w pierwszej kolejności działa na krew pacjenta, a dokładnie na zawarte w jego krwi erytrocyty. Cząsteczki ozonu zwalczają substancje, które odpowiadają za blokadę hemoglobiny. Po ich usunięciu ozon zajmuje ich miejsce i tak samo, jak tlen bierze udział w dotlenianiu tkanek i narządów. Szacuje się, że z udziałem ozonu właściwości dotleniające krwi wzrastają o 30%. Co ciekawe, ozon oddziałuje na organizm także po zakończeniu zabiegu. W wyniku przenikania do tkanki tłuszczowej łączy się z tłuszczem, tworząc tzw. ozonidy, które są stopniowo uwalniane do organizmu, przez co korzystne działanie ozonu jest o wiele dłuższe.